poniedziałek, 9 grudnia 2013

Ussuri

Bohater dnia:


Standard wstępnie zaakceptowany przez ekspertów felinologicznych z WCF podczas seminarium w Moskwie poświęconego rodzimym, rasom kotów, które odbyło się w grudniu 1994 r. W seminarium wzięło udział kilkudziesięciu ekspertów z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (dawne republiki ZSRR). 
Ussuri jest naturalnie powstałą rasą kota domowego odkrytą w dorzeczu Amuru. Nie potwierdzono żadnego pokrewieństwa tych kotów z żadnym z dzikich małych kotów w rodzaju "amur forest" czy "amur leopardic". Prawdopodobnie koty Ussuri są spontaniczną krzyżówką kotów Syberyjskich i Europejskich Krótkowłosych i różnią się od nich głównie delikatniejszą sylwetką oraz krótszym i węższym pyszczkiem. 
Głowa jest okrągława, średniej wielkości. Czoło lekko spłaszczone. Nos krótki i delikatny o różowym lusterku. Uszy duże, otwarte do przodu są wysoko ustawione i zakończone wyraźnymi pędzelkami włosów. Oczy duże, okrągławe. Ogólnie kot silny i muskularny o średniej wielkości ale nie masywny. Nogi silne, średniej długości, muskularne ale o bardzo ładnych proporcjach w stosunku do korpusu. Łapki zaokrąglone. Ogon średniej długości, gruby w podstawie i zwężający się do zaokrąglonego końca. Sierść krótka, lśniąca z podszerstkiem. Charakterystyczny dla tej rasy wzór na futerku tworzą pionowe pręgi oraz 2-3 brązowe pręgi na policzkach, wyrażne pręgi na nogach i ogonie. Kolor futerka w różnych odcieniach brązu. 
Wady: długi i cienki korpus, długi pyszczek i szczęki. Dyskwalifikują: białe plamy czy łaty oraz inny niż brązowy kolor futra. Krzyżowanie z innymi rasami jest zakazane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz