czwartek, 5 grudnia 2013

Kocie trucizny - część 2

Zgodnie z obietnicą, dzisiaj druga część wykazu rzeczy, których nasz kot powinien unikać, a dokładniej - płynów.
Mleko – większości osób wydaje się, że koty mogą pić mleko, a nawet, że jest to ich ulubiony napój. Nic bardziej mylnego. Większość z tych zwierzaków nie toleruje laktozy. Niestrawiona laktoza powoduje biegunkę, a ta z kolei prowadzi do odwodnienia. Dlatego, jeśli już upieramy się przy tym, że nasz kot musi pić mleko, kupujmy w sklepie zoologicznym specjalne kocie mleko nie zawierające laktozy. Pamiętajmy jednak, że naszemu pupilowi zazwyczaj wystarczy dostęp do świeżej, czystej wody.Kawa - Kofeina w większych ilościach może przynieść fatalne skutki dla kota. I nie ma na to żadnego antydotum. Symptomy przedawkowania kofeiny to niepokój, przyspieszony oddech, kołatanie serca, drżenie mięśni, drgawki oraz krwawienia. Oprócz kawy i herbaty kofeina znajduje się w coli, czekoladzie, kakao, napojach pobudzających takich jak Tiger czy Red Bull oraz w niektórych lekach na przeziębienie i lekach przeciwbólowych.


Alkohol - Piwo, likiery, wino, jedzenie zawierające alkohol - nic z tego nie jest zdrowe dla twojego kota. Alkohol ma taki sam zły wpływ na wątrobę kota jak i na wątrobę ludzką. Jednak wystarczy w tym przypadku mała ilość alkoholu, aby doszło do uszkodzenia wątroby. 2 łyżeczki whisky mogą spowodować śpiączkę u 2 kilogramowego kota a jedna łyżeczka więcej może go zabić. 


Ludzkie lekarstwa - Zjedzenie leków dla ludzi jest jedną z bardzo częstych przyczyn zatruć u kotów. Dlatego leki należy trzymać w miejscu niedostępnym dla kotów - tak samo jak w przypadku dzieci. I nigdy nie podawaj swojemu kotu żadnych swoich leków bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Takie składniki jak ibuprofen czy paracetamol są niezwykle szkodliwe dla kotów.


Krótko mówiąc, tak jak ludzie zastawiają trutki na szczury, tak samo również na koty - w spiżarni! Pamiętaj, aby całkowicie zablokować kotu dostęp do tych płynów i pokarmów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz