piątek, 20 grudnia 2013

Tresura: Jak nauczyć kota aportować?

Istnieje stare powiedzenie, które z pewnością większość z nas zna – nie nauczysz starego psa nowych sztuczek. Ale nikt nie wspomniał o uczeniu nowych sztuczek starego kota...
Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, które podobnie jak psy mają swoją własną niepowtarzalną osobowość. Wiele osób nawet nie próbowało uczyć koty żadnych sztuczek, ponieważ nigdy nie byli oni skłonni uwierzyć, że jest to możliwe. Jednakże bez względu na to, jak stary jest twój kot, możesz nauczyć go kilku prostych trików. Oczywiście najlepiej zacząć naukę, gdy kot jest jeszcze młody, ale nie jest to konieczność. Kluczem do nauczenia kota sztuczki jest zachowanie cierpliwości. Kot nie stara się zdobyć twojej akceptacji tak bardzo jak pies, dlatego nie należy spodziewać się zbyt szybkich rezultatów.


Krok 1: Zanim rozpoczniesz szkolenie, musisz określić, jaka jest ulubiona zabawka twojego kota. Niektóre koty lubią plastikowe piłeczki, inne pluszowe maskotki, a jeszcze inne uwielbiają kuleczki zrobione z foli aluminiowej. Eksperymentuj z kilkoma przedmiotami i sprawdź, którym z nich twój kot jest najbardziej zainteresowany. Wcześniej jednak upewnij się, że są one bezpieczne dla twojego pupila. Zwróć uwagę czy piłeczka nie jest zbyt mała, ponieważ twój kot mógłby się nią zadławić.

Krok 2: Skrop jego ulubioną zabawkę w kocimiętką. Możesz ją kupić w sklepie z artykułami dla zwierząt lub uprawiać ją w swoim ogródku. Teraz pozwól, by twój kot poczuł zapach zabawki. Następnie rzuć zabawkę na kilka metrów przed siebie, ale niezbyt daleko. Twój kot najprawdopodobniej pobiegnie za zabawką i zacznie się o nią ocierać.

Krok 3: Podejdź do kota znajdującego się teraz koło zabawki i zacznij go chwalić, tak samo jak w przypadku tresowania psa. Ostrożnie zabierz pupilowi zabawkę i powiedz „Bardzo dobrze”. Pogłaskaj kotka po głowie, podrap go za uszami lub zrób cokolwiek, co sprawia mu przyjemność.

2 komentarze:

  1. Ja chciałam swojego kota nauczyć aportować, ale kończy się na tym że rzucam mu piłeczkę, on za nią biegnie i tyle. Ale będziemy próbować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie wygląda to tak samo ;q Kot przywłaszcza sobie przedmiot.

      Usuń