środa, 18 grudnia 2013

Tresura: Jak nauczyć kota reagować na imię?

Koty najlepiej uczyć imienia w jak najwcześniejszym wieku.

Autorem poniższych porad jest Ghost, specjalista Tipy.pl.

Krok 1: Zawsze używaj tego samego imienia kiedy zwracasz się do kota. Postaraj się wybrać jedno imię jak najszybciej to możliwe. Jeśli nazwiesz kota "Maniek" wówczas nie zwracaj się do niego "Kiciuś", "Kłak", "Kicia" ani również "Maniuś", "Manieczek" itp.

Krok 2: Staraj się wymawiać imię kota takim samym tonem cały czas. Możesz używać śpiewnego, wysokiego tonu, jednak sposób wymawiania imienia powinien być podobny (akcent na tą samą sylabę, ton głosu itp).

Krok 3: Zawsze wymawiaj wyraźnie imię kota. Jeśli kot cię zignoruje, wówczas nie dawaj mu w danym momencie nic do jedzenia. Zawołaj go jeszcze raz, tak, aby na ciebie popatrzył i dopiero wówczas daj mu jakiś przysmak ponownie wymawiając jego imię i go głaszcząc.

Krok 4: Zawołaj kota po imieniu - wołaj tak długo, aż kot na ciebie popatrzy. Wówczas wypowiedz jego imię jeszcze raz klepiąc się ręką po łydce - dając mu znak, aby podszedł. Jak kot przyjdzie daj mu przysmak lub zacznij głaskać (lub czesać - koty bardzo to lubią).

Krok 5: Każdego dnia stawaj coraz dalej i z dalszej odległości wołaj kota, aż w końcu stracisz go całkiem z oczu (wołaj go z innego pomieszczenia). Jeśli kot nie chce przyjść, wówczas weź pudełko z suchą karmą, potrząśnij nim i równocześnie wypowiedz imię kota. Kot z pewnością zna już odgłos przesypującej się w pudełku karmy i przyjdzie. Następnym razem spróbuj bez pomocy pudełka.


A wasze koty reagują na imię? Mój tak, ale jeszcze bardziej na "kici kici". ;)

2 komentarze:

 1. Mój też ;) Tylko żeby nie nadużywać jego cierpliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, mój ma anielską cierpliwość!   Powiedzmy.

   Usuń