czwartek, 12 grudnia 2013

Tresura: Jak nauczyć kota załatwiać się w kuwecie?

Kolejny artykuł z cyklu "Tresura"!

Autorem poniższych porad jest wegierka, specjalista Tipy.pl. 

Koty udomowione można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich znajdują się koty typowo podwórkowe, najczęściej wykorzystywane do łapania gryzoni. Legowisko i miska takiego kota znajdują się na dworze, a kot właściwie nie ma prawa wchodzić do domu. Druga kategoria to koty, które śpią i jedzą w domu, ale mogą swobodnie wychodzić na dwór i wracać kiedy chcą. Trzecia kategoria to koty niewychodzące. Jeśli nie dajemy kotu możliwości wyjścia na dwór, musimy nauczyć go czystości.

Krok 1: W tym celu należy zaopatrzyć się w kuwetę. Może to być prosta, plastikowa kuweta lub droga kuweta kryta, może nawet ze specjalnym systemem ułatwiającym czyszczenie. Wszystko zależy od umiejscowienia kociej kuwety. Jeśli mamy możliwość położenia jej w miejscu ustronnym, np. w naszej toalecie (przy czym musimy pilnować, aby drzwi były zawsze uchylone), wystarczy kuweta otwarta. Jeśli jednak chcemy umiejscowić kocią toaletę, np. na korytarzu, warto zainwestować w kuwetę krytą, zapewniającą zwierzakowi minimum prywatności.

Krok 2: Zaopatrzmy się też w specjalny koci piasek, który pochłania nieprzyjemne zapachy.

Krok 3: Zapoznajemy zwierzaka z kuwetą. Pozwalamy mu ze spokojem obwąchać nowe miejsce i pogrzebać łapką w piasku. Nie oczekujmy, że już za pierwszym razem kotek skorzysta z kuwety. Ważne jednak, żeby się jej nie bał i w miarę chętnie do niej wchodził.

Krok 4: Przez kolejne parę dni staramy się dokładnie obserwować kota i gdy tylko przyłapiemy go na załatwianiu się gdzieś poza kuwetą, niezwłocznie przenosimy do kuwety. W miarę obserwacji zaczniemy zauważać specyficzne zachowania zwierzęcia, poprzedzające oddawanie moczu (obwąchiwanie, szukanie itd). Gdy już zauważymy te oznaki, ruszamy do kociej kuwety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz