wtorek, 10 grudnia 2013

Tresura: Komenda "Siad"

Tresura kota nie jest taka łatwa, jak sądzimy. Kot chodzi swymi krętymi drogami, a rozkazywanie mu zazwyczaj jest daremne. 

Poniższe porady są autorstwa kamilcia661, specjalisty Tipy.pl.


1:
Kot musi być ci wierny, kochać cię. Jeśli kotek bardzo cię lubi, można przystąpić do treningu pierwszego. Jednak najpierw trzeba przygotować smakołyki dla kotka, musi to być coś, co kotek lubi .
Nie myśl sobie, że kotek na pierwszej lekcji zrobi to, o co prosisz, potrzeba cierpliwości.2:
Bierzemy do ręki kawałek smakołyka (kot musi wtedy stać!) i dajemy mu go powąchać. Rękę ze smakołykiem podnosimy nad głowę kota i wypowiadamy komendę "siad" . Jeśli kot usiądzie, dajemy mu smakołyka, jeśli nie wykona zadania, próbujemy jeszcze raz.

Pierwszy trening powinien być krótki, około 15 min. Kończymy, gdy kotkowi się znudzi lub nie chce mu się wykonywać sztuczek. Nie zmuszajmy kota do treningu, gdy nie ma na to ochoty.


3:
Kotek powinien już zrozumieć o co chodzi, następny trening (drugi) dobrze by było kontynuować tego samego dnia, tylko że około po 4 godzinkach. Przeprowadzamy go analogicznie jak w kroku 2. Nie denerwuj się, gdy kotek zrobi coś źle lub nie wykona komendy, daj mu trochę czasu.


4: 
Następnego dnia znów zrób dla kotka trening. Nawet, gdy kotek nauczy się komendy, to tak kontynuuj treningi, lecz teraz chowaj smakołyk za siebie. Nie unoś ręki ze smakołykiem nad jego głową, tak jak miało to miejsce wcześniej, ale schowaj ją za siebie i wypowiedz komendę "siad". Jeśli kot wykona ją prawidłowo, daj mu nagrodę, czyli smakołyk.

Staraj się teraz coraz mniej nagradzać kota, zamiast smakołyku pogłaskaj, by nie robił sztuczek tylko dla jedzenia.UWAGA! Kotek może łapkami sięgać po nagrodę i niechcący nas drapnąć. Nie karajmy go za to, tylko starajmy się podnosić wyżej rękę.

Wskazówka: Nie przemęczaj kotka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz