poniedziałek, 16 grudnia 2013

Tresura: Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Koty uwielbiają drapaki. Lecz co jeśli mimo wszystko nie chcą z nich korzystać?
Autorem poniższych porad jest Jacus, specjalista Tipy.pl.

Drapanie mebli, sofy czy tapet jest u kotów zupełnie naturalnym zachowaniem. Nie można go zupełnie wyeliminować jednak można oduczyć kota drapania tego co nie powinien i nauczyć go korzystania z drapaka.

Krok 1: Przykucnij obok drapaka trzymając w ręku ulubiony smakołyk kota i go zawołaj. Powoli, w miarę jak kot będzie się zbliżał podnoś rękę ze smakołykiem nad drapak, tak, aby kot musiał się na nim oprzeć przednimi łapkami, aby do niego dostać. Stopniowo zwiększaj wysokość na tyle, aby kot musiał zacząć się wspinać po drapaku po przekąskę. Nauka w ten sposób zajmuje dość dużo czasu. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie jednak każdego dnia widać postępy.

LUB:

Skorzystaj z ulubionych zabawek kota. Zawieś je na sznurku, przymocowując go do końca drapaka. Twój kot będzie się wspinał do góry, aby chwycić zabawkę. W okół drapaka możesz zamieścić więcej zabawek, tak aby drapak stał się centrum obszaru do zabawy.

Krok 2: Drapak należy ustawić w tym miejscu, gdzie kot najczęściej ostrzy sobie pazury. Przykładowo, jeśli twój kot uwielbia drapać róg sofy, drapak postaw właśnie w tamtym miejscu. Na początku takie ustawienie może być dla ciebie nieco niewygodne jednak z czasem, w miarę przyzwyczajenia kota do drapaka możesz przesuwać go w miejsce docelowe.Krok 3: Jeśli masz kilka kotów, naucz korzystania z drapaka najpierw kota, który dowodzi grupą. Jeśli jest to matka z dziećmi - naucz najpierw matkę. Reszta kotów nauczy się sama poprzez naśladownictwo.

Wskazówka: Każdy się zastanawia dlaczego koty wszystko drapią. Robią to po to, aby wyostrzyć sobie pazurki i aby pozbyć się ich wierzchniej, starej warstwy pazurów. Poza tym, na poduszeczkach łap znajdują się gruczoły zapachowe, za pomocą których zaznaczają swoje terytorium.

Mój kot korzysta z drapaczki bez problemów, a wasze? :)

1 komentarz:

  1. Mój kot także nie ma problemów z korzystaniem z drapaczki. ;)

    OdpowiedzUsuń