niedziela, 15 grudnia 2013

Amerykański Bobtail krótkowłosy

Muskularne pieszczochy...

Został uznany jako nowa rasa przez The International Cat Association (TICA). Amerykański Bobtail w Europie nie jest znany, ale został zgłoszony do rejestracji w FIFe jako dwie odrębne rasy - krótko (ABS non) i półdługowłosa (ABL non). 
Rasa ta powstała w Stanach Zjednoczonych zgodnie z modą na tworzenie nowych ras kotów podobnych do dziko żyjących. Amerykański bobtail jest kotem muskularnym o małym do średniego korpusie i krótkim, tępo zakończonym ogonie którego długość powinna wynosić od 2 do 4 cali długości, ale dopuszcza się także koty z ogonkami dłuższymi do 6 cali. Ta rasa małego "dzikiego" kota jest spokojna i przyjazna człowiekowi.                                    
Dorosłe samce amerykańskiego bobtaila osiągają wagę od 6 do 10 kilogramów, co może sugerować, że do wyhodowania tej rasy użyto dzikiego, o średniej wielkości ciała, kota rasy bobcat. Kotki, równie muskularne i mocne są trochę mniejsze. Wyhodowano także półdługowłosą odmianę nazywaną American Bobtail Longhair.

4 komentarze:

 1. "Muskularny pieszczoch" - heh ;P
  Fajny kot, ma trochę ścięty ogonek, ale skoro do 6 cali, trudno się dziwić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna rasa, choć szkoda, że tak rzadko pojawia się na wystawach... W sumie zawsze zastanawiało mnie, czy faktycznie jest wynikiem krzyżówki między mruczkiem a rysiem rudym ;). Jedynym "bobtailem", jakiego widziałam kiedyś, kiedyś, był bobtail kurylski :c.
  Ten na zdjęciu ma śliczne ubarwienie :3.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam trochę bobtailów, ale w życiu widziałam tylko jednego i nawet za bardzo nie wiem, który z nich to był.

   Usuń