wtorek, 19 listopada 2013

Kuweta - kącik prywatny

Może już się ktoś domyślił, że dzisiejszym tematem są kocie kuwety.

Żwirek - do wypełniania kuwety.

Najwygodniejsze są żwirki zbrylające, pochłaniające zapach - łatwo wybrać bryłki łopatką i usunąć nieczystości.
Najczęściej dostępne są żwirki zbrylające na bazie beonitu lub naturalnych włókien roślinnych. Żwirki mogą być grubo-, lub drobnoziarniste - należy dobrać odpowiednią łopatkę do wielkości jego żwirku, aby wraz z bryłkami nie wyrzucać czystego żwirku. W sklepach dostępne są także żwirki silikonowe oraz
wyprodukowane z czystych włókien roślinnych. Wybór żwirku zależy od upodobań opiekuna bądź od wymagań kota ;) Aby zmniejszyć roznoszenie żwirku po domu , przed kuweta można położyć dywanik lub specjalna wycieraczkę (dostępne w sklepach zoologicznych).

W zależności od tego ile mamy kotów kuwetę sprzątamy raz lub dwa razy dziennie, są jednak takie kocie czyściochy, które nie pójdą do kuwety, jeśli coś w niej jest, wtedy sprzątamy za każdym razem jak kot „coś” tam zrobi.

raz na dzień wystarczy żeby wyrzucać to, co się zbryliło, całość z kuwety wymienia się raz na tydzień lub dwa. Przy żwirkach silikonowych nawet raz na miesiąc. Niektóre żwirki razem z urobkiem można wrzucać do ubikacji, ale tylko niektóre, informacja znajduje się na opakowaniu.

Polecane żwirki
Kuweta
Jeden z podstawowych kocich sprzętów. Do wyboru jest bardzo dużo modeli - otwartych albo krytych. Ważne jest, aby kuweta miała odpowiednie rozmiary - do zbyt małej trudno się będzie kotu zmieścić. Kuwetę najczęściej napełniamy żwirkiem. W tym celu koniecznie trzeba zaopatrzyć się też w łopatkę o oczkach dopasowanych do wielkości ziaren żwirku. Są też kuwetki ażurowe, wodne. Kuweta powinna stać w zacisznym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp. Kuweta nie powinna być zbyt blisko jedzenia!
Polecamy kuwetę krytą, jest estetyczna, pochłania więcej zapachów i wydostaje się z niej mniej żwirku ;) Ilość kuwet uzależniona jest tez od ilości kotów. Przy czterech mam dwie kuwety, jeśli są dodatkowi goście dostawiam trzecią.
Ceny kuwet rozciągają się od 10 zł do góry, kryta od 45 w górę.
Kota nie trzeba specjalnie przyuczać do kuwety wystarczy mu ja pokazać.





Co zrobić, jeśli problem siusiania poza kuwetę się pojawi?
Po pierwsze: nigdy nie karz (nie bij) kota.
Po drugie: dużo cierpliwości i spokoju. Obsikane łóżko jest przykre, ale są na tym świecie gorsze smrody i większe nieszczęścia. Jakieś rozwiązania
się znajdą.
Po trzecie: problem załatwiania się poza kuwetą jest złożony, niemal w każdym przypadku przyczyny są nieco inne i będziesz musiał poświęcić trochę
czasu na uważną analizę.

Zasadnicze punkty do rozważenia: 

1. Problem medyczny (np. choroba nerek, biegunka, zapalenie pęcherza). Jeśli kot nagle więcej pije, to może być to. Może być tak, że czuje ból przy siusianiu i kojarzy ten ból z kuwetą, więc zaczyna jej unikać. Zaobserwuj, czy nie skarży się, nie odwiedza często kuwety nic w niej nie zostawiając...
2. Czy chodzi o małego kota? Może po prostu jeszcze się nie nauczył korzystać z kuwety. Obserwuj kota:, kiedy zacznie się załatwiać poza kuwetą, złap go i przenieś do kuwety. Pochwal. Jeśli już się załatwi poza nią, spróbuj przenieść trochę zapachu do kuwety.
3. Rozróżnij „załatwianie się” od „znaczenia moczem”. Jeśli to jest znaczenie moczem (kot zbliża się do wybranego miejsca tyłem i spryskuje je moczem; raczej gdzieś wyżej - na ścianach itp.), to jest to związane z hormonami u kotki w rui lub niewykastrowanego kocura. Jedynym rozwiązaniem będzie kastracja. Przyczyną może też być zbyt wiele kotów w domu. U wykastrowanych kotów mógł pozostać kawałek tkanki jajników lub jąder, który powoduje, że nadal wydzielają się hormony powodujące potrzebę znaczenia.
4. Niewłaściwy piasek. Koty często nie lubią zapachowych piasków. Większość kotów dobrze natomiast toleruje zbrylające się, chociaż one z kolei mają tendencję do przyczepiania się do łapek (które są zwykle wilgotne) i to też może być problem. Kuwetabez piasku (z podwójnym dnem) nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kotów, które lubią sobie pokopać.
5. Brudna kuweta. Jeśli nawet ty tego nie czujesz, to pamiętaj, że koty mają znacznie wrażliwszy węch. Ty też niechętnie korzystasz z rzadko sprzątanej publicznej toalety, prawda? Uważaj jednak, by nie przesadzić z jej myciem detergentami (dobrze wypłucz) lub dezynfekcją, bo taki zapach też może zniechęcić kota do korzystania z niej. Być może potrzebna jest większa i głębsza kuweta?
6. Kuweta powinna stać w zacisznym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp. Nie wolno kota straszyć, kiedy z niej korzysta. Lepiej też się mu nie przyglądać zbyt natarczywie.Kuweta nie powinna być zbyt blisko jedzenia!
7. Koci stres. Dokładnie przemyśl, co może być przyczyną stresu. Najczęstsze powody wymieniam, poniżej, ale w twoim przypadku może to być jakiś inny problem. Spróbuj spojrzeć na wasze życie z punktu widzenia kota - każda zmiana w jego rutynie będzie przyczyną stresu.
- Przeprowadzka
- Ktoś w domu przybył albo ubył (człowiek lub zwierzę)
- Inne zmiany, takie jak przeniesienie kuwety w inne, nowy mebel...
- Kot mógł się czegoś przestraszyć będąc w kuwecie lub po drodze do niej
- Stresowanie kota przez domowników (np. próby bicia lub karania)
- Brak poświęcania kotu należytej uwagi.
8. Załatwianie się do wanny. Koty niestety dość często to robią, nikt nie wie,dlaczego. Jedna z teorii mówi, że kot intensywnie zakopując odchody w kuwecie przywyka do drapania gładkich ścianek i potem szuka podobnej powierzchni. Teoria teorią, skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest zostawianie na dnie wanny kilku cm wody.
9. Istotne jest to, czy kot unika kuwety (nic do niej nie robi) całkowicie czy tylko czasem zdarza mu się odstępstwo. W pierwszym przypadku jest to pewnie wina kuwety (piasku, miejsca, w którym stoi...), Zacznij, więc od wprowadzania zmian związanych z kuwetą. W drugim musisz zaobserwować, kiedy kot się załatwia poza kuwetą i z czym jest to związane.



Co robić? 

- Przede wszystkim usunąć zapach koci z obsiusianych miejsc, bo kot będzie tam potem wracał. W kocich sklepach można dostać środki enzymatyczne (np. Naturdor). Dobrym rozwiązaniem może być pralnia chemiczna (jeśli to koc lub kołdra). Możesz spróbować spryskać to miejsce odstraszaczem (ale ostrożnie) lub np. skropić octem. Nie czyść produktami na bazie amoniaku!
- Zakryć to miejsce folią - koty nie lubią moczyć sobie łapek i szukają do siusiania miejsc wchłaniających wilgoć.
- Czasowo ograniczyć kotu przestrzeń życiową. Niech się przyzwyczai, że jedynym miejscem do siusiania jest kuweta. Zwłaszcza po przeprowadzce lub w innej sytuacji stresowej. Stopniowo (jeden pokój na tydzień) przywracać mu przestrzeń domu, kiedy już nie będą mu się zdarzały wypadki.
- Postawić drugą (i kolejne...) kuwetę blisko tego miejsca, jeśli to możliwe. Być może po jakimś czasie przestanie być potrzebna lub będziesz mógł ją stopniowo przestawiać w pożądane przez siebie miejsce.
- Postawić miskę z jedzeniem w to miejsce - koty nie załatwiają się w pobliżu jedzenia.



Jak zapobiegać: 

- Nie stresować kota (nie bić, nie krzyczeć...)
- Jeśli stres będzie nie do uniknięcia (przeprowadzka), wcześniej pomyśleć o zapewnieniu kotu jak najbezpieczniejszego miejsca. Po przeprowadzce stopniowo oswajać kota z nowym miejscem. Pomyśleć o zabraniu ze starego domu jakichś ulubionych kocich rzeczy (stary fotel, dywanik...)
- Wszelkie zmiany (przestawienie kuwety w inne miejsce, inny żwirek...) wprowadzać stopniowo (np. przesuwać kuwetę o parę cm dziennie), uważnie obserwując kota.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz